תלמד רפואה בני !

 

*אימאן קאסם סלימאן – עיתונאית עורכת ומגישה תוכניות רדיו

 

לפני יותר משנה, בני נסים בכתה י"א,  איתי ברכב שומעים את מהדורת החדשות. תאונת דרכים קשה, אמא, אבא ושני ילדיהם נהרגים, אבל הרופאים הצליחו להציל את חיי העובר בבטנה של האם שהיתה בהריון מתקדם.

 

-  למה להציל אותו ?! שאלתי בזעם. איזה חיים יהיו לו בלי משפחה? מי יגדל אותו ? !

- ואז בני נסים זעק: אסור לך לדבר כך. . הוא נפש חיה וזה השיקול היחיד שעומד בפני הרופאים.. להציל נפש חיה !!

 

באותו רגע התוודאתי שגידלתי רופא. כמו כמעט כל אמא זה היה תמיד החלום שלי שהילדים שלי יהיו רופאים , כולם או לפחות אחד מהם.

 

מאז אותה שיחה נסים שלי סיים כתה י"ב אבל בעוד אנו מדברים על לימודי אוניברסיטה ותנאי הקבלה לפקולטה לרפואה כאן ובחו"ל, ברקע על מסך הטלוויזיה בסלון מראות הפגנות הרופאים, בחורים למופת, העתיד של כולנו, " שורפים " שנים רבות מחייהם כדי להוביל את מערכת הבריאות, ונלחמים על פרנסתם, משתכרים סכומים המבישים כל חברה נורמלית שאמורה להעריך את משכיליה, הרופאים האלה לא אמורים להיות ברחוב ובהפגות הצמתים אלא במחלקות בתי החולים ובחדרי הניתוח, לא שלטים הנושאים דרישות לזכויות הם אמורים להחזיק בידיהם אלא סטטיסקופים .

 

מאבק הרופאים הוא חלק מכלל הבעיות במערכת הבריאות שמצריכים פתרון דחוף ומידי. הלחץ, המחסור בתקנים, התורנויות המטישות, המאמץ להשתכר בכבוד ולפרנס משפחה, כל אלה מובילים לדברים הרבה יותר חמורים מכדי שהאחראים יתעלמו. טעויות באיבחון ובטיפול הגוררים אחריהם טביעות של רשלנות רפואית הם גם תוצאה של לחץ בעבודה ותנאים מכבידים, מחסור בשעות שינה ומנוחה ועומס יתר על הצוותים הרפואיים גם גורמים לאי הבנה בינם לבין משפחות החולים ואלימות מטעם אותם משפחות כלפי הרופאים. ולטווח הארוך אנו מגדלים דור של רופאים מתוסכלים במקום לתמוך בהם, כי הם אלה שבסופו של דבר יובילו ויקדמו את הרפואה בארץ ואולי גם בעולם.

 

ח"כ ד"ר אחמד טיבי, שהוא גם רופא במקצועו, הגיש הצעת חוק המגבילה את שעות העבודה של רופא או איש צוות רפואי ל-48 שעות בשבוע. בנוסף, שעות התורנות, שכרגע עומדות על כ-30 שעות, לא יעלו על 24 שעות רצופות, ותינתן מנוחה רצופה של שש שעות במהלכן. באם איש הצוות משובץ לעבוד שני ימים רצופים, חייבת להינתן לו מנוחה של שמונה שעות לפחות. מחקרים ומאמרים רבים מצביעים על כך שעבודה במשמרות ארוכות פוגעת בשיקול הדעת הרפואי, מעלה את הסיכון לטעויות רפואיות המסכנות חיים ואף עלולה לסכן את חיי הרופא עצמו. השבוע תדון בהצעה ועדת שרים לחקיקה שוב אחרי שהתנגדה לה לפני שישה חודשים. משרד הבריאות תומך בה. חוק זה יאפשר תנאי עבודה אנושיים לרופאים ולא הרסניים. ד"ר טיבי כנראה צפה מראש לאן נגיע ... והגענו.

 

הרופאים הם ראש הפירמידה, הפוליטיקה מתגמדת מול התפקיד שהם ממלאים, הכסף שצריך לאשר על מנת לסיים את מאבקם חסר ערך בהשוואה לעבודה שהם עושים. אבל כנראה שמי שאמורים להחליט יודעים היטב שלרופא יש נקודת חולשה שהיא גם נקודת העוצמה שלו : הוא לא ינטוש חולה או פצוע .. ברגע האמת הוא יוותר על המאבק האישי שלו ויציל חיי אדם.

 

עכשיו עם כל ההפגנות האלה של הרופאים, מה אני אמורה לאמר לבן שלי

אותי לימדו שצריך תמיד לפנות  " לראש " ולכן הקריאה היא לא לסגן סר הבריאות, לא לשר האוצר, לא להסתדרות הרפואית, לא למנהלי בתי החולים, לא למי שמתיחס אליהם כאל פושעים מפירי חוק ומנסה לפזר את ההפגנות. על כל אלה אדלג ואפנה ישירות " לראש " .. " לראש הממשלה " . התערבותך אדוני חשובה ונחוצה.. אתה יכול לסיים את המראה המביש הזה של " רופאים מפגינים " במקום " רופאים מטפלים ". 

 

אנא ממך , עזור לי לאמר בלב שקט : תלמד רפואה בני !

 

 

 

 

 

28/07/2011

 

 
أضف تعليقا

الـبـث المبـاشــر


إيمان القاسم سليمان: ولدت في مدينة يافا عروس البحر, وكبرت في مدينة القدس زهرة المدائن. أنهيت دراستي الجامعية في تخصص الاقتصاد وتخصص اللغة العربية من الجامعة العبرية بالقدس. أعمل في مجال الإعلام في إعداد وتقديم البرامج الإذاعية في  باللغة العربية حول المواضيع الاجتماعية والسياسية والثقافية. مشاركة دائمة في النشاطات التي تعنى برفع مكانة المرأة العربية وفي قضايا المساواة.

 

 
 

من أحمد دخان

 الف شكر...>>

 

إذا خفت لا تقل .. وإذا قلت لا تخف

 البتراء - الأردن...>>